У поликлиници “Др Александар” ергометрија се ради на ергобицикли и покретној траци, максимално прилагођеној удобности и комфору пацијента. Ергометрију раде кардиолози који имају дугогодишње искуство у раду и интерпретацији записа ергометрије.
Шта је ергометрија?
Тест оптерећења срца (ергометрија) је неинвазивна дијагностичка метода којим се на посредан начин испитује стање и функционална способност крвних судова које крвљу снабдевају срчани мишић. Тест оптерећења може довести до испољавања поремећаја срчаног рада који се не могу уочити при раду срца у миру. Трајање теста је индивидуално, И зависи од висе фактора (физчка спремност болесника,старости болесника, општег здравственог стање) . У употреби су два протокола оптерећивања. На ергобицикли користи се континуирани тест оптерећења са повећањем оптерећења за 25w сваких 3 мин , а од тестова на покретној траци препоручује се тест по Бруцеу протоколу. Оба теста подједнако су меродавна у клиничкој пракси. Разлике постоје у висини појединог степена оптерећења, временском трајању теста и ангажованости мишићних група у раду које могу довести до битнијих разлика у резултатитима тестирања.
Зашто се ради ергометрија?
- Да би се открила ,доказала коронарна болест (постајања сужења на крвним судовима срца –коронарним артеријама)
- Да се добије информација о утицају И успешности ординиране кардиолошке терапије код болесника са кардиоваскуларним обољењима ;
- У склопу откривања и утврђивања поремећаја срчаног ритма (аритмија);
- Утврдјивање способности за професионални посао, рекреацију и спортске активности;
- Резултати теста оптерећења су важан фактор у избору болесника за хирушку реваскуларизацију миокарда и оцену успеха операције;
- Ергометрија као неспецифичан тест може служити и за оцену физичких могућноси болесника са исхемијском болести срца;
Припрема
Од терапије шта узети, а шта не:
- Обавезно попити терапију коју узимате за крвни притисак!!!
- Тог јутра изоставити из терапије Бета Блокатор (Цонцор, Бисопролол, Метопролол, Пресолол, Тенсец, Небилет.)!!! Након теста треба да се попије.
- Неопходно је да пацијент тог дана када се ради ергометрија понесе сву медицинску документацију, ако је поседује од раније (ЕХО срца не старији од 6 месеци, раније извештаје кардиолога, ранији извештај ергометрије – ако је рађена,лабораторију),
- 2-3 сата пре теста лагани оброк. Не конзумирати кафу, кофеинске напитке, кока-колу, не пушити цигарете.
- Обући/понети лаку обућу ( без штикли, по могућству патике) и прикладну одећу за брзо ходање или вожњу бициклом. Доћи одморан и наспаван.
- Дијабетичари пре теста треба да нешто поједу, да попију своју уобичајену оралну терапију,
- Жене не би требале да раде тест за време менструације.
Како се изводи?
1. Пре теста оптерећења врши се:
- постављање ЕКГ каблова, мониторинг
- мерење крвног притиска и пулса у стању мировања,
2. Сам ток теста:
На покретној траци ће боелсник ходати или возити бицикл према унапред програму који се одређује у складу са Вашом доби, полом и телесном масом, а уз континуирани мониторинг болесника (праћење крвог притиска и снимање ЕКГ-а). Трака уз надзор кардиолога полако убрзава, а затим веома постепено прави благи нагиб од 2%.Тест се прекида по завршетку програма, али и раније у случају да то лекар одреди. Сам тест траје док се не постигне одређени број откуцаја срца у минути (одређена срчана фреквенца) или се тест прекида у сваком тренутку уколико пријавите да тест не можете наставити или да имате неку од следећих тегоба: бол у грудима, гушење, вртоглавицу, несвестицу, лупање или прескакање срца.
Понекад ће лекар захтевати поновно снимање ЕКГ-а или чак вађење крви за одређене претраге.
Током теста могу се појавити болови у грудима као последица смањеног дотока кисеоника срчаном мишићу услед повећане потребе срчаног мишића због физичке активности. Разлог томе може бити сужење срчаних артерија или њихов спазам . Уколико током теста дође до наглог пораста притиска или пулса лекар ће прекинути тест И започети поступке како Ваша сигурност не би ни у ком случају дошла у питање.
3. Након теста оптерећења
По постизању одговарајућег напора, рачунар постепено успорава и враћа нагиб траке на почетни положај, пацијент силази са траке а кардиолог сачињава извештај И даје предлог даље терапије или упућује на додатну дијагностику (коронарну ангиографију).
Након теста можете се вратити својим уобичајеним дневним активностима
Контраиндикације за тест
- средња до тешка аортна стеноза;
- упална стања (перикардитис, миокардитис, ендокардитис);
- хипертензија у мировању, ТА≥180/100 ммХг;
- брза неконтролисана фибрилација преткомора или други поремећаји срчаног ритма
- кардијална декомпензација;